تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - "پیشروی" داکترو در کتابفروشی های ایران
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن 1392


معرفی کتاب | "پیشروی" داکترو در کتابفروشی های ایران رمان «پیش روی» نوشته ای. ال. داکترو با ترجمه امیر احمدی آریان توسط نشر زاوش منتشر و راهی بازار نشر شد. 

ادگار لارنس داکتروْ در سال 1931 در محله برانکس نیویورک متولد شد. اجداد او از مهاجران یهودی روس بودند. داکترو در اوهایو به دانشگاه رفت و فلسفه و تئاتر خواند. سپس وارد ارتش شد و در دوران اشغال آلمان پس از جنگ جهانی دوم، در سال 1954 در آلمان خدمت کرد. پس از ترک ارتش در یک کمپانی تلویزیونی مشغول به کار شد و اولین رمانش را نوشت که «به هارد تایمز خوش آمدید» نام داشت و در سال 1969 منتشر شد.

داکترو از سال 1969 به نویسندگی تمام وقت رو آورد و با رمان «کتاب دانیال» در سال 1971 به شهرت رسید. نقطه اوج کار او در کتاب «رگتایم» بود که پس از انتشار در سال 1975 برای نویسنده اش شهرت جهانی به همراه داشت، به زبان های بسیار ترجمه شد و همیشه در فهرست مهم ترین رمان های قرن بیستم جا داشته است. داکترو تا امروز 11 رمان و 3 مجموعه داستان منتشر کرده است.

رمان «پیش روی» در سال 2005 منتشر شد و پس از سال ها دوباره نگاه اهالی ادبیات را متوجه داکترو کرد. این رمان را پس از «رگتایم» مهم ترین دستاورد ادبی داکترو دانسته اند. این نویسنده، در فارسی به انتخاب نجف دریابندری اولین مترجم آثارش، به دکتروف معروف شده و با این نام شناخته می شود.


امیر احمدی آریان، در گفتگویی که در سال 89 درباره این کتاب با خبرنگار مهر داشت، گفته بود:

«پیشروی» نوشته ادگار لورنس داکترو که درباره جنگ های داخلی آمریکاست که یکی از ستایش شده ترین رمان های داکترو است و به نوعی یک «جنگ و صلح» آمریکایی محسوب می شود.

این کتاب در سال 2006 برنده جایزه های متعدد ادبی چون جایزه منتقدان آمریکا شد و داستان آن در قرن 19 و در خلال جنگ های داخلی آمریکا می گذرد.

علاوه بر رمان، در انتهای این کتاب تعدادی ضمایم هم منتشر شده است که مصاحبه مجله تایمز با داکترو درباره این اثر و مقاله «ابری از غبار» نوشته جان آپدایک را درباره «پیشروی» در بر می گیرد.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

در این لحظه متی جیمسن برگشت و مقابل چشمانش دختربچه ای را دید که زندگی اش را تسخیر کرده بود. پرل زیر دامنش شلوار آبی سربازان اتحاد را پوشیده بود و کمربند یونیفرم را دور کمرش سفت بسته بود و توده ای حوله سفید در دست داشت. موهایش بلند شده بود و از پشت سفت بسته بودشان. متی تمام این مدت که کنار شوهرش بود اشکی نریخت. با دیدن دختر سیل اشکش سرازیر شد.

زندگی اش ویران شده بود، و حالا این دختر جلو چشمش ایستاده بود تا نشانه ای باشد از چوب بی صدای خدا، تا به یادش بیاورد که پروردگار در انتقام گیری اش چه بازی ها که راه نمی اندازد. در طول این همه سال، چندین بار تلاش کرده بود زندگی دختر را بهتر کند. اما جان هیچ علاقه ای به کمک به دختر نداشت و برای متی هم گردن نهادن به تصمیم او راحت تر بود. پس از مرگ نانسی ویلکینز، متی نفس راحتی کشید. فکر می کرد پایان کار آن برده بسیار زیبا بالاخره فرا رسید، زوال شبحی که همچون سایه ای بر زندگی روزمره او سنگینی می کرد.

فکر کرد مرگ این زن پایان خصومت و تحقیر بردگان ملک آنان بود. اما پرل از راه رسید. هربار متی ذره ای محبت نشان می داد یا در راه سازگاری قدمی برمی داشت، این بار پرل بود که سر باز می زد و رفتار متکبرانه و برق تحقیری از چشمانش می جهید هر تلاش محبت آمیزی را بی اثر می کرد. این دختر هرچه بزرگ تر شد بدتر شد. این که در فیلدستون پیش هیچ کس محبوب نشد بی شک تقصیر خودش بود. نه در خانه او را پذیرفتند و نه در مزرعه، برای خانه زیادی ادا داشت و برای مزرعه زیادی مغرور بود. فقط در روسکو پیر می توانست افسارش را بکشد و وادارش کند به کار در آشپزخانه و رخت شویی، یا وقتی کار مزرعه زیاد بود به آن جا بفرستدش.

اما متی، که همیشه ادعایش می شد مسیحی معتقدی است، جور دیگری در حق دختر رفتار کرده بود. آخرین نگاه پرل را یادش آمد، وقتی بقچه به دست ایستاد بود منتظر جان، تا بهش بگوید که سوار کالسکه شود و با آن ها بیاید، و جان هیچ وقعی به او ننهاده بود و متی چقدر خوشحال شد که از شر دختر خلاص شده است، و با خود فکر کرد اگر این جنگ یک فایده داشته باشد همین است، و حالا تمام این افکار در سر او چرخ می خورد در لحظه ای اشک از چشمانش سرازیر می شد و کنار بستر شوهر کمارفته اش خم و راست می شد و زار می زد....

این کتاب با 413 صفحه، شمارگان 2 هزار نسخه و قیمت 19 هزار و 500 تومان منتشر شده است.
طبقه بندی: معرفی کتاب، 
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی