تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - برای دیوانه نشدن، فراموش کنید
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 27 فروردین 1393


اخبار پزشکی | برای دیوانه نشدن، فراموش کنید دانشمندان یک مکانیزم ملکولی برای کنترل روند فراموشی کشف کرده اند. برای عملکرد درست مغز انسان نیاز به ذخیره اطلاعات و فراموش کردن برخی از آنها است؛ اطلاعات غیر ضروری باید حذف شده چون سیستم عصبی ضبط می کند؛ یک اختلال در این روند می تواند به اختلالات روانی جدی منجر شود.


مطالعه ای جدید نشان می دهد که مغز ما به طور فعال کار می کند و باید جزئیات بی ربط را فراموش کنیم در غیر اینصورت دیوانه می شویم؛ مردم به این کار می گویند حافظه عکاسی یا حافظه هویدا که وانمود به یک زندگی جهنمی می کند.

«جیل پرایس» در این باره گفت: بیشتر مردم این خاطرات را یک هدیه می دانند اما من آن را عاملی برای دیوانه شدن می دانم، اما حافظه هویدا در انسان نادر است و فقط تعداد کمی از موارد شناسایی شده است؛ بنا به دلایل سازگاری و روان شناختی ما فقط قادر به ذخیره و به یادآوردن اطلاعات مهم و ضروری هستیم.


مغز انسان به طوری ساخته شده است که فقط اطلاعات مهم به طور دائم ذخیره شود و باقی در همان زمان فراموش شود؛ با این حال تا به حال روشن و واضح نیست که این فرآیند فعال یا غیر فعال بوده است.

محققان دانشگاه «بال» مولکولی پیدا کرده اند که به طور فعال در خصوص فراموش کردن و پاک شدن اطلاعات مضر از حافظه تنظیم می کند؛ پروتئینی به نام موساشی مسئول ساختار و عملکرد اتصالات سیناپسی در مغز است که در آن مکان یا اطلاعات از یک سلول عصبی به دیگری منتقل می شود؛ این آزمایشات نشان داد که کرم ها دارای پروتئین موساشی هستند و قابلیت یادگیری دارند.

با طولانی شدن این آزمایش دانشمندان کشف کردند که کرم هایی که ژنتیکی پروتئین موساشی ندارند احتمال کمتری برای فراموش کردن دارند.


آزمایش دیگر نشان داد که پروتئین، سنتز مولکول های مسئول برای تثبیت اتصالات سیناپسی را مهار می کند و این ثبات به نظر می رسد در فرآیند یادگیری و فراموش کردن نقش مهمی دارد.

محققان دو مکانیزم موازی را شناسایی کردند که در مرحله اول پروتئین باعث رشد سیناپس می شود به همین دلیل کمک به حفظ حافظه می شود و در مرحله بعد پروتئین موساشی به طور فعال تثبیت این سیناپس ها را مهار کرده و در نتیجه موجب تسهیل در از دست دادن حافظه می شود.

فراموشی یک فرآیند فعال غیر فعال نیست با این حال اختلال در این روند می تواند به اختلالات روانی جدی منجر شود.


پروتئین موساشی همچنین دارای پیامدهای جالب برای توسعه داروهایی است که برای جلوگیری از دست دادن حافظه به طور غیر طبیعی رخ می دهند مانند آلزایمر مفید است.
طبقه بندی: عمومی، 
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی