تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - زندگینامه جیمزوات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 3 مرداد 1393
معرفی نامه | زندگینامه جیمزوات جیمز وات مخترع اسکاتلندی که اغلب از او به عنوان مخترع ماشین بخار زیاد یاد می شود چهره اصلی انقلاب صنعتی است.
  • نام فارسی: جیمز وات
  • سال ولادت و فوت: 1819 – 1736 میلادی
  • ملیت: اسکاتلند

وات در واقع اولین سازنده ماشین بخار نیست

هرو او آلکساندریا در قرن اول میلادی ابزارهای مشابهی را توصیف کرده بود. در سال 1698 توماس ساوری ماشین مشابهی را به ثبت رساند که برای تلمبه کردن آب از آن استفاده می شد و در 1712 توماس نیوکومن نوع پیشرفته تری از آن را به ثبت رساند. با وجود این ماشین ساخته شده توسط نیوکومن کارایی بسیار کمی داشت و آن را فقط برای خارج کردن آب از معادن زغال سنگ به کار می گرفتند.

وات با اینکه فقط یک دوره کارآموزی یکساله را در زمینه ابزارسازی گذرانده بود ولی از استعداد ابداع و نوآوری فراوان برخوردار بود. وی در سال 1764 هنگامی که مشغول تعمیر یک مدل از ماشین های نیوکومن بود به ماشین بخار علاقمند شد. وات اصلاحاتی آنچنان مهم و ارزنده در ماشین اختراعی نیوکومن به عمل آورد که می توان او را مخترع اولین ماشین بخار دانست.

اولین تغییر مهم وات که در سال 1769 به ثبت رساند اضافه کردن یک محفظه جداگانه تراکم بخار بود. او همچنین با عایق بندی سیلندر بخار را مجزا کرد و در سال 1782 ماشین دو طرفه را اختراع نمود. تمام اینها همراه با چند فقره تغییرات و اصلاحات کوچک تر به کارایی بیشتر ماشین های بخار منتج شد. این ازدیاد کارایی عملا به معنای تفاوت بین یک ابزار ماهرانه ولی نه چندان قابل استفاده با وسیله ای با توان صنعتی فراوان بود.

وات در سال 1781 با اختراع یک سری چرخ دنده حرکت تناوبی موتور را به حرکت دورانی تبدیل کرد. با استفاده از این ابزار بر موارد استفاده از موتور بخار به شکل چشمگیری افزوده شد. علاوه بر انجام اصلاحات و تغییرات گوناگون وات در سال 1788 پروانه تنظیم دو موتور، وسیله ای که امکان کنترل اتوماتیک سرعت موتور را فراهم آورد، فشارسنج 1789 شمارشگر کنتور نشانگر و شیر فشارشکن را اختراع کرد.


وات که خود فاقد استعداد لازم در کارهای تجاری بود، در سال 1775 به اتفاق ماتیو بولتون که مهندس چیره دست و معامله گری توانا بود شرکتی تأسیس کرد، طی 25 سال بعد شرکت وات – بولتون تعداد زیادی موتورهای بخاری تولید و به بازار عرضه کرد که در نتیجه ثروت سرشاری نصیب آن دو گردید.

در باب اهمیت ماشین بخار مبالغه و گزافه گویی نمی شود. درست است که بسیاری از اختراعات دیگر در انقلاب صنعتی نقش داشته اند در معدن و متالوژی و در بسیاری از ماشین آلات صنعتی پیشرفتهای فراوانی پدید آمد، معدودی از اختراعات مانند دستگاه نساجی جان کی، 1733 و ماشین نخ ریسی جیمز هارگریوز، 1764 قبل از کارهای وات عرضه شدند. مخترعین دیگر اختراعات و پیشرفتهایی هر چند کوچک پدید آوردند ولی هیچ یک از آنها به تنهایی نمی توانستند برای انقلاب صنعتی حیاتی باشند. تمامی آنها با موتور بخار که نقشی کاملا تعیین کننده داشت و بدون آن انقلاب صنعتی به کلی چیز دیگری بود، تفاوت عمده ای داشتند. قبل از آن اگر چه از نیروی آب و باد برای به گردش درآوردن چرخ آسیاب ها استفاده می شود ولی منبع اصلی نیرو همواره عضلات انسان بود. استفاده از این عامل ظرفیت تولید صنعتی را به کلی محدود می کرد. با اختراع ماشین بخار این محدودیت بر طرف شد. پس از آن انرژی بسیار زیادی برای تولید در دسترس بود و مرتبا نیز به میزان آن افزوده می شد. تحریم نفتی سال 1973 یک اخطار جدی بود که چگونه کمبود انرژی می تواند به سیستم صنعتی ضربه وارد کند. این تجربه تا حدی بیانگر اهمیت انقلاب صنعتی ناشی از اختراعات وات می باشد.

ماشین بخار صرف نظر از تأمین منبع انرژی برای کارخانه ها، موارد استفاده مهم دیگری نیز داشت. در سال 1783 مارکیز دو جفروی موفق شد ماشین بخار را برای به حرکت درآوردن یک قایق به کار گیرد. در سال 1804 ریچارد ترویتیک اولین لوکومتیو بخار را ساخت. اگر چه هیچ یک این مدل های اولیه از لحاظ تجاری با توفیق همراه نبود اما در خلال چند دهه کشتی بخار و راه آهن، حمل و نقل دریایی و زمینی را دستخوش تحولی بنیادین کرد.

انقلاب صنعتی با انقلاب آمریکا و انقلاب فرانسه هم زمان بود. امروز می توانیم دریابیم که تأثیر انقلاب صنعتی در زندگی روزانه بشر به مراتب عظیم تر از هر یک از آن دو انقلاب سیاسی بوده است هر چند این نکته هنگام بروز آن انقلابات آنچنان بدیهی و مسلم نبود. به همین دلیل جیمز وات را باید یکی از تأثیرگذارترین چهره های تاریخ دانست.


منبع : بیتوته
طبقه بندی: معرفی نامه، 
برچسب ها: انرژی، اختراع، انقلاب، کشتی، جیمز وات، زغال، کارخانه،
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی