تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - واپسین انسان
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 5 مرداد 1393
معرفی کتاب | واپسین انسان واپسین انسان تم داستانی دارد و بلانشو در آن به مفهومی که نیچه در کتاب چنین گفت زرتشت آن را بیان کرده، یعنی خوار شمردنی ترین کسان و کسانی که حقیرتر از انسان هستند، می پردازد. زاویه دید کتاب اول شخص است و از همان جملات آغازین مخاطب را با جملاتی پرقدرت پای کتاب می نشاند.

موریس بلانشو نویسنده، فیلسوف و منتقد مرموزی بود که هیچ گاه با مطبوعات مصاحبه نکرد. کتاب هایش دست به دست می گشت، موضوع بحث محافل مختلف بود و حتی به هیولای ادبی مشهور شده بود، نوشته ها و افکار مکتوبش عمدتاً مرجعی بود برای بسیاری از نویسندگان و منتقدان هم نسل و پس از خودش از هر طیف و رویکردی؛ از سوررئالیست ها و اگزیستانسیالیست ها گرفته تا فرمالیست ها و ساختارگرایان. اما او تصمیم گرفته بود از دنیای بیرون کنار بکشد.


موریس بلانشو نویسنده، فیلسوف و منتقد در 22 سپتامبر 1907 در فرانسه به دنیا آمد. گویا خانواده متمولی داشته است. در آلمان فلسفه خواند و بعد هم وارد فعالیت های ژورنالیستی شد. مدتی بعد هم به نوشتن روی آورد و در خانه ای ییلاقی در حومه کواین گوشه نشینی اختیار کرد و در نهایت هنگام مرگش بیش از 800 مقاله و کتاب از خود به جا گذاشت. به هر حال صحبت درباره بلانشو بیشتر به گفتن درباره آثارش منتهی می شود، چرا که او معتقد بود هر قدر خواننده اطلاعات کمتری از نویسنده متن در اختیارش باشد، به گونه ای مستقل با متن برخورد می کند.

واپسین انسان کتابی است از همین نویسنده که در سال 1957 آن را نوشت، کتابی که شهرام رستمی به تازگی آن را ترجمه کرده است و اگر بتوانید با جلد چرمی و سخت آن کنار بیایید کتاب خوش خوانی است. بلانشو با آن که در دنیا شهرت زیادی دارد، در ایران نویسنده شناخته شده ای نیست و یکی دو کتاب بیشتر از او ترجمه نشده است.

نام کتاب: واپسین انسان
نویسنده: موریس بلانشو
مترجم: شهرام رستمی
ناشر: مولی
چاپ: 1393
تعداد صفحات: 220 صفحه
قیمت: 13 هزار تومانطبقه بندی: معرفی کتاب، 
برچسب ها: کتاب، داستان، نویسنده، ترجمه، فلسفه، مشهور، مقاله،
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی