تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - زنان شادتر زندگی شادتر
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 30 شهریور 1393


روانشناسی | زنان شادتر زندگی شادتر مطالعه دانشمندان دانشگاه راتگرز آمریکا نشان می دهد هر چه رضایت زن از زندگی مشترک بیشتر باشد، همسر او نیز رضایت بیشتری از زندگی خواهد داشت.  

دبورا کار، پروفسور دپارتمان جامعه شناسی دانشگاه راتگرز در این باره گفت:

زمانی که زن از ازدواجش راضی است، کارهای بیشتری برای همسرش انجام می دهد و این موضوع دارای اثری مثبت روی زندگی آن ها خواهد بود.


وی ادامه داد:

مردها درباره روابطشان کمتر صحبت می کنند و سطح نارضایتی آن ها از زندگی مشترک شاید به همسرانشان منتقل نشود.

مطالعه جدید روی احساسات شخصی هر دوی همسران متمرکز شد تا چگونگی تاثیرگذاری رضایت زنانشویی بر سلامتی روانشناختی بزرگسالان مسن تر را تعیین کند. محققان داده های دریافتی از 394 زوج را که در سال 2009 بخشی از تحقیق ملی روی درآمد، سلامتی و ناتوانی در آمریکا بودند، تحلیل کردند. دست کم یکی از همسران 60 سال یا بیشتر سن داشت و به طور متوسط آن ها به مدت 39 سال زندگی مشترک داشتند.

به منظور ارزیابی کیفیت زندگی زناشویی، افراد حاضر در این مطالعه به چندین پرسش پاسخ داده بودند، از جمله این که آیا همسرشان قدردان آن هاست، با آن ها صحبت می کند، احساساتشان را درک می کند یا اعصاب آن ها را خرد می کند.

همچنین از آن ها خواسته شده بود دفترهای خاطرات دقیقی از میزان خوشحالبودن شان طی 24 ساعت گذشته را با انجام دادن فعالیت هایی مانند خریدکردن، انجام امور منزل و تماشای تلویزیون تدارک ببینند. افراد حاضر به طور کلی میزان رضایتشان از زندگی را زیاد (از شش نمره، پنج نمره) اعلام کرده بودند و مردها در مقایسه با زنان اندکی نظر مثبت تری داشتند.

محققان هچنین دریافتند در حالی که زنان با بیمار شدن همسرانشان، خوشحالی شان کم می شود، خوشحالی مردان در صورت بیمارشدن همسرشان تغییری نمی کند.

دبورا کار در این باره گفت:

زمانی که زنی همسرش مریض می شود، اغلب درگیر مراقبت از وی می شود و این امر تجربه ای استرس آور است، اما زمانی که زنان بیمار می شوند، آن ها نه به همسرانشان بلکه به دخترانشان متکی می شوند.

این مطالعه حائز اهمیت است زیرا کیفیت ازدواج می تواند بر سلامتی افراد مسن تر با بالارفتن سن, اثرگذار باشد.

جزئیات این پژوهش در مجله Marriage and Family منتشر شد.


منبع : ایسنا
طبقه بندی: عمومی،  روانشناسی،  اجتماعی، 
برچسب ها: احساسات، سلامتی، زندگی زناشویی، زنان، همسر، زندگی مشترک، شاد،
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی