تبلیغات
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن - 6 تله ذهنی که زندگی تان را نابود می کند
راز بهتر زیستن و بهتر زندگی کردن
بیا لبخند بزنیم بدون انتظار هیچ پاسخی از دنیا . . .

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 2 بهمن 1393


روانشناسی | 6 تله ذهنی که زندگی تان را نابود می کند احساس ناامیدی، بی مصرفی و ناراحتی می کنید. هیچ چیز در زندگی تان خوب پیش نمی رود. همه از شما بهتر هستند و هیچوقت آن آدم کاملی که دوست دارید نخواهید شد. دوست دارید دیگران دوستتان داشته باشند، اما اینطور نیست. این جملات و احساسات به نظرتان آشنا می آید؟ 

این جملات برای اکثر آدمها آشنا می آید. تله های ذهنی مثل دندان های فرسوده ای هستند که چرخه درد و ناامیدی را ادامه می دهند. در بسیاری از موارد، این تله ها چنان ریشه عمیقی در مغز دارند که قربانی کاملا ناآگاه از وجودشان به زندگی خود ادامه می دهد.

مهمترین چیزی که باید در مورد این اشتباهات شناختی بدانید این است که آنها روش هایی نادرست برای کنار آمدن با دنیا و خودتان هستند. زندگی کردن در دنیای تله های ذهنی مثل زندگی کردن با یک دروغ است. درک شما آلوده منفی گرایی مالیخولیایی شده است که افکاری پوچ، غیر واقعی و نادرست به ذهنتان می آورند.


اما برای غلبه بر این، نیاز به توجه آگاهانه و مداوم دارید. برای انجام این کار اول باید بدانیم این تله ها چه هستند.

در زیر این 6 تله ذهنی را معرفی می کنیم:

1. تصورات

تصورات در واقع فرضیات هستند. بر اساس چیزی که فکر می کنید درست است، تصور می کنید که چیزی درست است. بدون هیچ سند و مدرکی. تصورات می تواند در مورد خودتان و دیگران باشد. بعنوان مثال؛ او اینطور با من رفتار می کند چون، یا آنها تصور می کنند که من اینطور هستم چون، من همیشه اینکار را می کنم چون....

چرا زندگی تان را نابود می کند:

شما دردهای احساسی و فکری بی موردی را برای خودتان درست می کنید. مخصوصا اگر همیشه بدترین ها را تصور کنید. تصورات باعث می شوند قضاوت های نادرستی در مورد بقیه پیدا کنید. این می تواند به روابط شما صدمه زده یا آنها را نابود کند.

2. اعتقادات

منظور از اعتقاد داشتن به چیزی این است که به طور متعصبانه ای باور داشته باشید که چیزی درست است؛ حتی با اینکه ممکن است واقعیت این نباشد. باورهای ذهنی در ذات خود بسیار افراطی هستند. مجموعه الفاظ و کلمات ذهن درست مثل اعتقادات بسیار قوی هستند. بعنوان مثال، جملاتی مثل دیگر هیچوقت نمی توانم درست حرف بزنم، آنها همیشه خیلی عجیب به من نگاه می کنند و…

اعتقادات هم درست مثل همه تله های ذهنی به طور ناخودآگاه در شما وجود دارند. ممکن است ریشه بسیار عمیقی در ذهنتان داشته باشند، طوری که به ذهن هوشیارتان حمله خواهد کرد. مثال؛ آدم های دیگر می خواهند به من صدمه بزنند. یا من واقعا زشتم.

چرا زندگی تان را نابود می کند:

اعتقادات، ذاتی کورکننده دارند. اگر این اعتقادات اشتباه باشند، می توانند تاثیر منفی شدیدی بر شما داشته باشند. این اعتقادات به طرز زننده ای ترس در دلتان خواهند انداخت. در نتیجه زندگی شما بسیار محدود شده و ناراحت و افسرده خواهید شد.

3. مقایسه ها

این می تواند بین شما و دیگران باشد، مثلا او خیلی باهوش تر از من است. همچنین مقایسه می تواند بین شما و ایدآل هایتان باشد، مثلا من باید درست مثل فلان موقع، فلان طور شوم. نارضایتی چیزی است که موجب مقایسه کردن شما می شود. ما همیشه می خواهیم بهتر، کامل تر و بالاتر از دیگران باشیم. مقایسه همچنین موجب رقابت می شود. ما از آدم های دیگر و ایدآل هایمان به عنوان مقیاس و معیاری برای موفقیت استفاده می کنیم.

چرا زندگی تان را نابود می کند:

مقایسه کردن موجب حسادت و دشمنی می شود. همچنین موجب عصبانیت، درد و کلافگی می گردد. این بر روابط شما با دیگران فشار وارد کرده و معمولا موجب نابود کردن دوستی هایتان می شود.

4. آرزوها

آرزو داشتن یعنی خواستن چیزی که ندارید. علت آن این است که ناراضی هستیم و احساس کمبود می کنیم. هیچ وقت هیچ چیز برایمان کافی نیست. خودمان هم کافی نیستیم. مثلا؛ می خواهم اینطور باشم اما نمی توانم، دلم می خواهد او این ویژگی را داشته باشد اما اینطور نیست. و از این قبیل. آرزوها رابطه نزدیکی با مقایسه ها دارند. ما خودمان را مقایسه می کنیم و نتیجه آن تمایل به داشتن چیزی بزرگتر و بهتر است.

چرا زندگی تان را نابود می کند:

یک اصل اولیه این است که آرزو مساوی با درد است. گاهی اوقات، آرزو منجر به حرص و طمع می شود و طمع موجب بت سازی و عقده های روحی است. نتیجه آن معمولا درد است. به جنایاتی که در دنیا اتفاق می افتد فکر کنید دزدی، قتل، تجاوز، خیانت،… همه اینها بخاطر تمایلات و آرزوهای بشر است. وقتی چیزی را آرزو می کنیم که نداریم، نتیجه آن درد خواهد بود.

5. انتظارات

انتظار داشتن یعنی داشتن این فکر که چیزی باید اتفاق بیفتد یا اتفاق خواهد افتاد. انتظارات معمولا توسط ذهنی خشک و سخت ساخته می شوند که وقتی به چالش کشیده شود، دچار آشفتگی و پریشانی خواهد شد. مثلا ناخودآگاه فکر می کنید، با من مودبانه برخورد خواهد کرد اما این اتفاق نمی افتد و شما بلافاصله بخاطر انتظاری که داشته اید ناامید می شوید. انتظارات در نتیجه قطعیت های نادرست ساخته می شوند و اینها نشانه رفتارهایی است که به دنبال حفظ امنیت هستند. همچنین ممکن است این انتظارات در قبال خودتان باشد، مثلا به طور ناخودآگاه تصور می کنید؛ صورتم سرخ شده و به تته پته خواهم افتاد و بلافاصله این اتفاق خواهد افتاد.

چرا زندگی تان را نابود می کند:

انتظار رفتارهایی خاص از دیگران داشتن معمولا منجر به ناامیدی، سردرگمی، کلافگی و عصبانیت خواهد شد. توقعات فشار زیادی بر روابط شما وارد خواهند کرد. از طرف دیگر، انتظار داشتن از خودتان هم مسائل زیادی برایتان ایجاد خواهد کرد. توقعات شما با از پیش تعیین کردن اینکه نتیجه چیزی خوب خواهد شد یا بد، بر نتیجه کار اثر می گذارد. مثلا اگر توقع دارید خسته شوید، در 99.9 درصد از موارد خسته خواهید شد. این تاثیر شدیداً منفی بر زندگی تان خواهد داشت.

6. ایده آل ها

این بهترین نتیجه، موقعیت، آدم یا هر چیز ممکن است که توسط ذهنتان ساخته می شود. بعنوان مثال؛ من باید اینطور شوم، برای اینکه آدم باهوشی باشم باید نتیجه تست IQ من 165 شود. ایده آل ها نشانه ایده آل گرایی هستند. علاوه بر این، این ایده آل ها معمولا به شکل اهدافی غیر واقعی در ذهن ایجاد می شوند که رسیدن به آنها معمولا غیرممکن است.

چرا زندگی تان را نابود می کند:

چون دست یافتن به ایده آل ها بسیار دشوار است و بخاطر آن دچار خستگی ذهنی و احساسی خواهید شد. ایده آل ها باعث می شوند تحت فشار شدید زندگی کنید و اضطراب بسیار زیادی برایتان تولید خواهد کرد. وقتی متوجه تفاوت بین ایده آل و واقعیت شوید، نتیجه آن نارضایتی و درد خواهد بود. راضی کردن فرد ایده آل گرا معمولا بسیار دشوار است و زندگی کردن با چنین فردی نیز بسیار سخت خواهد بود. به همین دلیل ایده آل ها تاثیری منفی بر روابط شما خواهند داشت.

تصورات، اعتقادات، مقایسه ها، تمایلات، انتظارات و ایده آل ها اگر به چالش کشیده نشده و کنترل نشوند، می توانند موجب نابودی زندگیتان شوند. تا زمانی که شروع به کنترل یک به یک آنها با یک انقلاب درونی نکنید، زندگی خوبی را تجربه نخواهید کرد.
طبقه بندی: تکنیکهای موفقیت، 
برچسب ها: کیفیت زندگی، نکته های زندگی، موفقیت،
ارسال توسط علی حریرساز
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما مطالب روانشناسی را در زندگی خود به کار میبرید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی